Piraci 2019/2020

ODDZIAŁ IV

Piraci to starszaki, które świetnie czują się w przedszkolu, do którego uczęszczają już czwarty rok. Pełnią funkcję prawdziwych gospodarzy – dbają o swoje przedszkole
i pomagają młodszym koleżankom i kolegom. Są ze sobą bardzo zaprzyjaźnione, nawiązują pierwsze przyjaźnie – te „na całe życie”. Zdobywają wiedzę i nowe umiejętności podczas zabaw i zajęć prowadzonych przez swoje nauczycielki p. Małgosię i p. Dorotę oraz instruktorów zajęć dodatkowych. Dzieci zwracają się do swoich pań z różnymi pytaniami dotyczącymi poznawanego otoczenia wokół nich, by uzupełnić wiadomości, poszukać wyjaśnień i potwierdzić swoje spostrzeżenia. Piraci chętnie dzielą się swoimi przeżyciami, opowiadają o swoich przygodach, które wydarzyły się w ich życiu poza przedszkolem. Nauczycielki poprzez metodę umów ze swoimi wychowankami uczą je zgodnego współdziałania w zespole dziecięcym. Dzieci bardzo lubią zajęcia plastyczne,
z łatwością operują różnorodnymi materiałami i przyborami plastycznymi. Z wielkim zainteresowaniem chcą poznawać otaczający ich świat i pogłębiać swoje doświadczenia.

Kodeks grupy Piratów

Nauczycielki wspólnie z dziećmi uzgodniły zasady prawidłowego funkcjonowania w grupie rówieśniczej w wyniku czego powstały   Kodeksy Grupowe lub Kodeksy Przedszkolaka. Zasady zostały przedstawione w ciekawej, obrazkowej formie. Kolorowe ilustracje sprawiają, że dzieci są zainteresowane poznaniem zawartych w kodeksie treści,  szybko kojarzą obrazek z konkretną zasadą. Obrazki przedstawiające zasady panujące w grupie, ułatwiają dzieciom zapamiętanie całego kodeksu. Dzieci zostały zapoznane z Kodeksem na początku roku szkolnego. Omówiono, jak należy zachowywać się w grupie rówieśniczej i przedstawiono poszczególne zasady.  Dzieci wiedzą na czym polega Kodeks Przedszkolaka, do czego służy i przestrzegają go.  Kodeksy umieszczone są w widocznym miejscu w każdej grupie wiekowej.

 

Grupa dyskusyjna rodziców Piratów: link do google groups

Archiwum grupy:

Po dwu tygodniowym odpoczynku dzieci znów zawitały do przedszkola. Nie nudzimy się wcale. Fajnie bawić się z koleżankami i kolegami. Sami wymyślamy zabawy i realizujemy swoje pomysły. Pozdrawiamy wszystkie dzieci które odpoczywają ze swoimi bliskimi w różnych stronach Polski.

Nadszedł długo oczekiwany czas – w piątek 19 VI odkopaliśmy KAPSUŁĘ CZASU. Niestety, przez okres trzech lat uległa zniszczeniu. Mimo zabezpieczeń kapsuła była nieszczelna. Informacje tam zawarte były mokre. Podjęliśmy próbę odzyskania ważnych dla wszystkich informacji. W odkopywaniu kapsuły uczestniczyły: Pani Dyrektor, Pani Małgosia, Pani Dorotka i Pani Renatka S. oraz dzieci, które podczas pandemii Covid-19 uczęszczały do przedszkola – Kasia, Ada, Marta P., Kuba P., Kuba W. i Stasio. Była to bardzo emocjonująca chwila. Ponieważ w miejscu zakopania kapsuły była położona nowa powierzchnia z kafli pan z ekipy remontowej miał wiele pracy. Na włożonych do kapsuły karteczkach były informacje takie jak: imię dziecka, ulubiona potrawa, kolor, ulubiona książeczka, zabawa i zabawka. Na każdej karteczce była naklejona odrysowana dłoń właściciela. Po przeczytaniu informacji dowiemy się, czy bardzo zmieniliśmy się przez okres pobytu w przedszkolu.

Dzieci z grupy I, II, III i IV / z żółtej sali/ świetnie się że sobą czują. Nikt nie czuje się samotny. Dzisiejsze zabawy w ogrodzie pokazują jak podoba się dzieciom wspólna zabawa.

Drogie Panie, 🐣 Niech te Święta Wielkanocne będą pełne nadziei, wiary. . . ale też wiosennej radości! 🐥Wesołego Alleluja dla Piratów🐇 Barbara&Bartosz&Hania &Leon

Z całego serca życzymy wychowawczyniom - Pani Małgosi, Pani Dorotce oraz kadrze pedagogicznej "Czterolistnej Koniczynki" spokojnych Świąt Wielkanocnych, dużo zdrowia, wytrwałości i siły na ten "zamknięty w domu" czas oraz zasłużonego odpoczynku. Zarażajmy się jedynie miłością, wiarą i uśmiechem na twarzy. Serdecznie pozdrawiamy Piotruś z mamą

Z okazji Świąt Wielkanocnych dużo zdrowia, spokoju, pogody ducha i wytrwałości w ten trudny czas życzą Maciek i Tymek z rodzicami.

Gimnastyka z woreczkiem. Maciek

Dziękujemy za podsyłane pomysły na każdy dzień i mocnooooo ściskamy! Tęsknimy! Leon z mamą

"Bardzo tęsknię za Paniami, za Dziećmi i za Przedszkolem. Chciałbym żebyśmy znów byli razem" Na zdjęciach legowy mikrokosmos oraz kanapki zainspirowane zadaniem Siostry :) Z pozdrowieniami oraz życzeniami zdrowia Franio & co

,,Hop, hop, raz, dwa, trzy, tańczymy z wiosenką ja i ty..." Obracamy się w parze trzymając się za ręce, podskakujemy obunóż, klaszczemy o swoje dłonie, posyłamy do siebie całuski... Wesoła zabawa Kuby z siostrą

Dziękujemy za propozycję zabaw i nauki, staramy się je jak najlepiej wykonywać 😊

Dziś miałam pomysł żeby porysować ołówkiem. Oto moje prace: Idzie wiosna Bal na zamku Moja mama Czytam też dużo książek i czasem ćwiczę z mamą jogę ;)

Kilka prac dzisiaj wykonanych.

Obraz - domek zrobiony przez Piotrusia z pokrywki po pudełku od butów i barwionego piasku.

Drogie przedszkole. Bardzo za Wami tęsknię. Chciałbym do Was wrócić. Kuba

Dnia 04.03. Piraci uczestniczyli w warsztatach udzielania pierwszej pomocy. Celem warsztatów było przekazanie dzieciom elementarnej wiedzy i umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Udział dzieci w ćwiczeniach miało na celu kształtowanie właściwych postaw i nawyków od najmłodszych lat.

W dniu dzisiejszym 7.02.2020r. odbyła się wycieczka do Muzeum w Wilanowie. Piraci uczestniczyli w lekcji historycznej „Rodzina królewska”. Pani przewodniczka oprowadzała dzieci po komnatach, które należały kiedyś do członków rodziny królewskiej. Opowiadała o królu Janie i jego żonie Marysieńce oraz dzieciach, które miały nadane zabawne przezwiska.

Dnia 29 stycznia Piraci odwiedzili Bibliotekę Multimedialną. Dzieci uczestniczyły w warsztatach: ,,Etnowycieczka". Poprzez prezentację multimedialną odbyły wycieczkę zdobywając wiedzę o budowaniu i rodzajach domów w różnych zakątkach świata.

Dnia 8 stycznia ,,Piraci" uczestniczyli w warsztatach plastycznych z cyklu ,,Poznajemy wielkich malarzy". Tym razem dzieci poznały bliżej twórczość Pabla Picassa i wykonały pracę inspirowaną kubistycznym dziełem ,,Skrzypce i nuty" techniką collage'u.

17 grudnia usłyszeliśmy w audycji "Cztery pory roku" w Jedynce Polskiego Radia, jak Ola, Kuba, Adam i Gutek odpowiadają na pytania dotyczące pierwszej pomocy. Nagranie dostępne jest na także na naszej stronie: https://koniczynka.waw.pl/wp-content/uploads/2019/12/20191217_przedszkolaki_w_PR1_pierwsza_pomoc.mp3

Budownictwo z klocków w naszej grupie jest na coraz wyższym poziomie. Gutek zbudował ekspres do kawy. Ziarna kawy dostarczane były według zapotrzebowania. Adam wykonał zestaw obiadowy, Maciek z pomocą kolegów ,,sztuczną" Panią Gosię. Na koniec Maciek wyczarował anioła z papieru.

W dniu dzisiejszym grupa Piratów miała zaplanowaną wycieczkę do Muzeum Chopina. Wycieczka odbyła się, ale zanim dzieci dotarły do Muzeum miały wiele niezaplanowanych przygód. Wspólnie o wszystkim odpowiedziały pani Gosi, która w Muzeum z nimi nie była.

Dnia 10 grudnia dzieci odwiedziły Muzeum Chopina. Dowiedziały sie wiele ciekawych rzeczy o życiu i twórczości naszego wybitnego kompozytora i pianisty. Miały także okazję posłuchać jego pięknej muzyki.

Dnia 6 grudnia dzieci odwiedziły Szkołę Podstawową Nr 202 przy ul. J. Bytnara 19. Zwiedziły pomieszczenia szkolne: bibliotekę, świetlicę, stołówkę, pracownię komputerową, salę gimnastyczną, klasę II, a nawet spotkały Św. Mikołaja. Wizyta w szkole bardzo się ,,Starszakom" podobała.

Poznaliśmy bliżej sylwetkę malarza i wykonaliśmy pracę inspirowaną obrazem „Gwiazda”

Dnia 14 listopada dzieci odwiedziły Muzeum Narodowe. Uczestniczyły w lekcji muzealnej: ,,Co to jest muzeum ? " Zdobyły wiele ciekawych informacji na temat eksponatów tam zgromadzonych. Wykonały własną książeczkę upamiętniającą kolejne etapy uczestniczenia w lekcji.

Świętowaliśmy 6-te urodziny Franka. Wszystkiego najlepszego!

Dowiedzieliśmy się jak Piotruś spędza wolny czas.

Poznaliśmy ciekawostki z życia świnek morskich

Swobodna aktywność to czas w którym sami decydujemy co będziemy robić. Tak więc czytamy, gramy w gry, rysujemy, budujemy, wycinamy. To czas na odpoczynek i rozmowę z kolegami i koleżankami.

Kasia przyniosła dziś do naszej grupy puzzle swoje i swojego brata, które zostaną u nas na zawsze. Dziękujemy Kasiu!

W ramach planu rocznego naszego przedszkola „Dziecko i sztuka” Piraci uczestniczyli w warsztatach „Sztuczki ze sztuką - kolory lata”. Dzieci oglądały reprodukcje znanych francuskich malarzy. Poznały technikę stosowaną podczas malowania obrazu przez wybitnych artystów malarzy. Same zaś mogły zaprezentować swoje zdolności, ozdabiając latawce, różnego rodzaju gadżetami plastycznymi. Każdy latawiec był wyjątkowo piękny.

W poniedziałek grupa Piratów była na zajęciach w bibliotece. Dzieci dowiedziały się, że jaskiniowcy żyli w bardzo dawnych czasach, mieszkali w jaskiniach, szałasach. Wymyślili narzędzia, które wykorzystywali do pracy, polowań. Okazało się też, że jaskiniowcy przekazali nam wiedzę o sobie przez rysunki naskalne, które mówią nam o ich epoce. Indianie zaś przekazywali ważne wiadomości stawiając słupy totemiczne.

Dużo zdrowia i spełnienia marzeń!

W naszej grupie nie nudzimy się. Układamy puzzle,gramy w gry różnego typu. Korzystamy z logicznych układanek, które uczą nas cierpliwości, logicznego myślenia. W razie trudności zawsze możemy liczyć na pomoc naszych kolegów i koleżanek oraz na nasze Panie.

Wszyscy utrwalili sobie przepisy ruchu drogowego

Wizyta Mamy Leona w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Książka „Zuchy z warzywnego ogródka” bardzo podobała się wszystkim, a słodki i zdrowy poczęstunek schrupaliśmy ze smakiem.